chevying نمایش برانکو برانکو ایوانکوویچ

chevying: نمایش برانکو برانکو ایوانکوویچ تیم پرسپولیس تساوی برابر الهلال عربستان لیگ قهرمانان آسیا برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس

گت بلاگز وب‌گردی جزییات + غربالگری‌های ژنتیک جهت تمام گروه‌های سنی تعریف شد

برنامه‌های غربالگری ژنتیکی جهت تمام گروه‌های سنی در کشور تدوین و در نظام سلامت گنجانده شده‌ هست؛ این گفته مدیر اداره ژنتیک وزارت بهداشت است که تاکید می‌کند

جزییات + غربالگری‌های ژنتیک جهت تمام گروه‌های سنی تعریف شد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان،دکتر اشرف سماوات راجع به کارها برنامه ریزی شده است در حوز ه غربالگری های ژنتیک که در بستر برنامه تحول سلامت اجرا می شود، گفت: اگر مادر بارداری به دکتر مراجعه کند، علاوه بر خدمات قبلی تعریف شده است در نظام سلامت که در بسته خدمت مادر باردار دریافت می شد، خدمات در اولویت ژنتیک جهت سلامت جنین را نیز مشمول بر پیشگیری از اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های مادرزادی دریافت می کند. انجام غربالگری سندروم داون قبلا توصیه می شد ولی اکنون طبق برنامه ریزی صورت گرفته به صورت شرکت یافته در شبکه آزمایشگاهی و خدماتی ژنتیک منتخب و استاندارد جهت همه مادران همراه با پیگیری های مورد نیاز جهت اعمال استانداردها و مراجعه به هنگام مادر جهت مراحل متفاوت غربالگری صورت می گیرد.

عبارات مهم : ژنتیک
29 بیماری ارثی در نوزادان غربالگری می شود

وی افزود: برنامه فعلی غربالگری نوزادان نیز که از بیماری های ارثی تنها بیماری پی کی یو را پوشش می دهد، طبق برنامه ریزی تا 29 بیماری ارثی را پوشش خواهد داد. برنامه ریزی این برنامه ها در سه سال اخیر به اوج رسیده و پیش از آن ساختارهای بسیاری نظیر تعریف استانداردها جهت اجرای این برنامه ها ایجاد شده است هست. البته این خدمات تنها در مراکز بهداشتی و درمانی نیست، بلکه مردم در مراجعه به بخش شخصی نیز در مسیر این شاهراه خدماتی تعریف شده است که مشمول بر شبکه های شناسایی و غربالگری هست، قرار می گیرند و سپس در صورت نیاز به مشاوره ژنتیک و اگر مهم باشد از این طریق به مراکز تشخیص ژنتیک ارجاع می شوند.

غربالگری های تازه جهت کودکان، نوجوانان و جوانان

سماوات راجع به چگونگی انجام این غربالگری ها جهت گروه های سنی کودکان، جوانان و میانسالان نیز توضیح داد و افزود: در بستر بررسی تکاملی کودکان از این بعد و طبق برنامه ریزی های انجام شده، بررسی علل ژنتیکی تاخیر تکامل نیز جهت این کودکان صورت می گیرد. غربالگری ژنتیکی در دوران نوجوانی و جوانی نیز ادامه می یابد و به نسبت هر دوران از زندگی بسته های موجود خدمت با خدمات ژنتیک تکمیل شده است هست. در بسته خدمات جوانان در دوران ازدواج نیز غربالگری وسیع ژنتیک صورت می گیرد؛ این در حالیست که قبلا فقط بیماری تالاسمی بررسی می شد، ولی امروز در بستر آماده غربالگری تالاسمی جهت زوجین، غربالگری های بیماری های ژنتیک نشانه این دوران برنامه ریزی شده است هست.

غربالگری های ژنتیکی دوران ازدواج

وی ادامه داد: غربالگری ژنتیکی دوران ازدواج به نحوی انجام می شود که تا پیش از دوره بارداری نیز ادامه یابد. طبق برنامه ریزی انجام شده است زوجین بعد از بررسی می توانند روند معمول ازدواج خود را ادامه دهند، لیکن مادر پیش از بارداری جهت ادامه مشاوره، بررسی خطر احتمالی و پیشگیری از خطر ژنتیک در فرزندان آتی – اگر خطر قطعی شده است باشد- با کمک گرفتن از نظام مواظبت پیش از بارداری و پیگیری که در نظام سلامت وجود دارد، فراخوانده می شوند.

کمک به توسعه جمعیت سالم

رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با بیان اینکه این غربالگری ها مانع ازدواج افراد نمی شود، تصریح کرد: اگر آنها در معرض خطر قرار داشته باشند، مشاوره اولیه انجام می شود و در صورت لزوم بررسی ها ادامه پیدا می کند. این نحوه کار در نظام سلامت با شبکه نیرومند پیگیری و زنجیره به هم پیوسته ارائه خدمات ممکن هست. بدهید ترتیب بدون مزاحمت جهت مردم، به آنها کمک می کنیم خانواده خود را با فرزندان سالم تکمیل کنند. از این طریق خانواده به عالی ترین نحو حمایت و به توسعه جمعیت سالم کمک می شود.

3 غربالگری ژنتیکی جهت میانسالان

وی در آخر صحبت هایش گفت: در دوران میانسالی نیز غربالگری ژنتیکی بزرگسالان با تمرکز بر بیماری های ارثی فامیلی در گروه سرطان های سینه، روده بزرگ و بیماری عروق کرونر برنامه ریزی شده است و به انجام خواهد رسید.
منبع:ایسنا
انتهای خبر /

واژه های کلیدی: ژنتیک | برنامه | بیماری | برنامه ریزی | غربالگری ژنتیک | بیماری های ژنتیکی | طرح تحول سلامت | وزارت بهداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog